نرم افزار پیام رسان فارسی

 

با استفاده از نرم‌افزار پیام‌رسان فارسی شما می‌توانید پیامک‌های فارسی با حجم حدود 200 کاراکتر را ارسال نمائید. این در حالی است که در حالت عادی  و بدون استفاده از این نرم افزار، پیامک های فارسی با حجم بیش از 70 کاراکتر به چندین پیامک شکسته می شوند و این مساله هزینه مضاعفی را برای کاربر تحمیل می کند. بنابراین، استفاده از این نرم افزار نه تنها امکانات فارسی را برای ارسال پیامک های شما فراهم می سازد ، بلکه باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های شما خواهد شد.

لازم به ذکر است که  این  نرم افزار امکان ارسال پیامک های فارسی در دو حالت فشرده و غیر فشرده را دارد. در حالت فشرده  گوشی تلفن همراه گیرنده باید نرم افزار پیام رسان فارسی را داشته باشد تا پیامک دریافتی قابل خواندن باشد، ولی درحالت غیر فشرده، پیامک ارسالی بر روی گوشی هایی  که  این نرم افزار را ندارند نیز قابل خواندن می باشد. نحوه استفاده از این دو حالت در راهنمای نرم افزار آمده است. توصیه می شود قبل از استفاده از این نرم افزار راهنما را به دقت مطالعه نمائید.

 راهنمای کامل برنامه (نسخه جاوا)

نرم افزار پیام‌رسان ابزاری برای ارسال پیامک های فارسی است. این برنامه بر روی تمامی گوشی‌ها و PDA‌های دارای جاوا با امکانات زیر قابل اجرا می‌باشد:

 •  
  •  
   •  
    •  
     •  
      • MIDP 2.0
      • CLDC 1.0
      • JSR 120
      • 100 KB free memory

تقریبا حدود هفتاد درصد گوشی‌های مشترکان دارای این ویژگی‌ها می‌باشند.

با استفاده از نرم‌افزار پیام‌رسان می‌توانید پیامک‌های فارسی را با حجم حدود 200 کاراکتر ارسال کنید. پیامک‌های ارسالی توسط این برنامه، توسط نرم افزار پیام‌رسان دیگری که بر روی تلفن همراه مقصد نصب شده است، قابل دریافت و مطالعه می‌باشد.  توسط پیام‌رسان می‌توان برای افرادی که این نرم افزار را ندارند، نیز پیامک فارسی ارسال کرد، که شرح داده خواهد شد.

 پیش از آغاز مطالعه این راهنما به این نکات توجه کنید:

در این راهنما، «گزینه» به انتخاب‌هایی در برنامه گفته می‌شود که از منوی اصلی یا منوهای پایین افتادنی (مانند شکل‌های زیر) انتخاب شوند:

 

همچنین منظور از «کلید» همان کلید‌هایی است که بر روی صفحه کلید گوشی وجود دارند. کلید‌های «نرم راست» و «نرم چپ» نیز، دو کلید عملیاتی هستند که معمولا در بالای صفحه کلید و در دو گوشه‌ سمت راست و چپ واقع هستند (بسته به نوع گوشی، محل و شکل آنها ممکن است متفاوت باشد). از طریق این کلیدها معمولا انتخاب، بازگشت، منو و دیگر عملیات‌های برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. «دکمه» نیز به انتخاب‌هایی گفته می‌شود که از طریق فشردن کلید‌های نرم راست و چپ انجام می‌پذیرد (مانند دکمه‌های «انتخاب»، «خروج» و «لغو» در شکل‌های بالا). گزینه‌ی «بازگشت» در کلیه‌ی فهرست‌ها به صفحه قبلی بازگشته و دکمه‌ی «لغو» منوی درخواست شده را لغو می‌کند.

 

شرح منوی اصلی
در تصویر روبرو منوی اصلی برنامه نشان داده شده است. عملکرد هر یک از گزینه‌های این منو به شرح زیر می‌باشد:

 • گزینه «پیام جدید» برای ارسال پیامک جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پیامک‌های دریافت شده در «دریافتی‌ها» نگهداری می‌شوند.
 • پیامک‌های ارسالی در «ارسالی‌ها» نگهداری می‌شوند.
 • پیامک‌های موقت شما در « پیش‌نویس‌ها» ذخیره می‌شوند.
 • برای دسترسی به پیام‌های از پیش آماده شده، به «الگوها» مراجعه نمایید.
 • برای تنظیم کردن امکانات برنامه شامل تغییر قلم نمایشی و چیدمان صفحه کلید و یا اطلاع از وضعیت حافظه، از گزینه‌ی «تنظیمات» استفاده نمایید.
  در «راهنما» می‌توانید جزییات بیشتری از طریقه کار با پیام‌رسان را مشاهده کنید.
 • گزینه «درباره» توضیحاتی در مورد پدیدآورندگان نرم‌افزار را نشان می‌دهد.

ارسال پیام جدید
جهت ارسال پیامک می‌توانید از گزینه‌ی «پیام جدید» استفاده نمایید. با انتخاب این گزینه وارد صفحه پیامک جدید می‌شوید. در این صفحه پیام خود را تایپ کنید. در پایین صفحه دو عدد برای شما نمایش داده می‌شوند که میزان کاراکترهای باقیمانده از پیامک را نشان می‌دهند. مثلا ۲۰۵-۱ یعنی اینکه پیام شما در یک پیامک قابل ارسال است و از این یک پیامک هنوز ۲۰۵ کاراکتر باقی‌ است. یا ۷۶-۲ یعنی اینکه پیام شما تا کنون برای ارسال، نیازمند ۲ پیامک است که از این دو پیامک هنوز ۷۶ کاراکتر باقی است. با ارسال هر کاراکتری که تایپ کنید، این عدد یک واحد کم می‌شود؛ به استثنای تعداد بسیار محدودی از کاراکترهای کم کاربرد، که به ازای آنها ۲ واحد از این عدد کم خواهد شد (به طور متوسط در یک پیامک شما می‌توانید حدود ۱۹۵ تا ۲۰۰ کاراکتر را ارسال کنید).


علاوه بر متن معمولی در این قسمت از امکانات زیر نیز می توانید بهره‌مند شوید:

 • تغییر زبان با کلید‌های ستاره یا مربع (بسته به نوع گوشی) انجام می‌شود: در این نسخه برای زبان سه حالت «فا»، «En» و «fa» در نظر گرفته شده است. «فا» برای تایپ فارسی بصورت معمولی، همانند فارسی‌نویسی در نرم‌افزار خود گوشی‌ها بکار می‌رود. با تغییر زبان به «En» می‌توانید می‌توانید پیام خود را به صورت انگلیسی تایپ نمایید. «fa» حالت ویژه‌ای است که برای کسانی در نظر گرفته شده است که موقعیت حروف فارسی را روی صفحه کلید گوشی‌شان حفظ نیستند یا عادت به فینگلیشی نویسی دارند. در این حالت کاراکترهای فارسی قرار گرفته بر روی دکمه‌ها، با کاراکترهای انگلیسی قرار گرفته بر روی کلید در تناظر هستند. مثلا حرف «ج» بر روی دکمه "J" قرار دارد، حرف «م» بر روی دکمه "M" و به همین صورت تا آخر. بر روی برخی از دکمه‌ها ممکن است چند حرف فارسی قرار داشته باشد. مثلا بر روی دکمه "T" حروف «ت» و «ط» قرار دارند. در این صورت با دکمه‌های چپ و راست می‌توانید بر روی حرف مورد نظر خود رفته و کلید انتخاب (کلید [[[[select]]]] گوشی) را فشار دهید. برای هر دکمه حروف پر مصرف در ابتدا قرار گرفته‌اند تا کمترین میزان چپ و راست رفتن‌ها مورد نیاز باشد.
 • برای تغییر وضعیت درج، از حروف به عدد و برعکس، از کلید نرم سمت راست استفاده نمایید.
 • برای اضافه نمودن نشانه‌های خاص، از گزینه‌ی «درج نشانه» استفاده نمایید.
  از گزینه‌ی «درج الگو» برای اضافه نمودن پیام‌هایی که از قبل نوشته‌اید، استفاده نمایید.

 • گزینه «پاک کردن» برای پاک کردن کاراکترهای پیام بکار می‌رود و همان کار دکمه C گوشی را انجام می‌دهد.
 • گزینه‌ی «پاک‌کردن کل صفحه» همان‌گونه که پیداست، همه‌ی متن نوشته شده را پاک می‌کند.
 • اگر قصد ذخیره‌ی پیامک در حال نوشتن را به صورت موقت دارید، گزینه‌ی «ذخیره در پیش‌نویس‌ها» به شما کمک می‌نماید.

بعد از اتمام آماده‌سازی پیامک، برای ارسال آن، گزینه‌ی «ارسال» را از منو انتخاب نمائید. در صفحه‌ی ارسال شماره موبایل مقصد را وارد نمائید.

سپس دکمه «ارسال» را بزنید. با این کار پیامک شما بصورت فشرده به مقصد ارسال خواهد شد. اگر گیرنده مورد نظر شما نرم‌افزار پیام‌رسان را نصب نکرده باشد، شما باز هم قادر خواهید بود که از طریق این برنامه، برای وی پیامک ارسال نمائید. برای این منظور کافی است که از منوی این صفحه گزینه «ارسال غیر فشرده» را انتخاب نمائید تا پیامک بصورت معمولی برای وی ارسال شود. ممکن است هنگام ارسال پیامک، گوشی از شما بپرسد که آیا به برنامه اجازه ارسال پیامک را می‌دهید؟ که شما باید به این پرسش جواب Yes بدهید تا پیغام‌تان ارسال شود.

برای ارسال پیامک به چند نفر کافی شماره‌های آنها را با درج «,» در بین هر دو شماره، در قسمت «ورود شماره» وارد نمایید. برای درج «,» در این بخش از کلید * یا # استفاده نمائید.

در وارد کردن شماره گیرنده دقت نمائید که برنامه فقط به کاربران همراه اول سرویس می‌دهد. برای ارسال پیامک به کاربران غیر همراه اول از گزینه «ارسال غیرفشرده» استفاده نمائید. در این صورت پیامک ارسالی به آنها در نرم‌افزار استاندارد گوشی‌شان قابل مشاهده خواهد بود. همچنین اگر کاربر استفاده کننده از برنامه مشترک همراه اول نباشد، پیامک وی در مقصد قابل نمایش نخواهد بود.

جعبه‌های پیام‌

در پیام رسان چهار جعبه پیام داریم که پیام‌های کاربران در آنها (بسته به نوعشان) نگهداری می‌شوند: «دریافتی‌ها»، «ارسالی‌ها»، «پیش‌نویس‌ها» و «الگوها». پیام‌های ارسالی و دریافتی در دو جعبه اول قرار می‌گیرند. پیام‌های نوشته شده و فعلا ارسال نشده در جعبه مربوط به پیش‌نویس‌ها ذخیره می‌شوند و پیام‌های از قبل آماده شده نیز در الگوها نگهداری می‌شوند.

 

در هر کدام از این جعبه‌ها با انتخاب دکمه «انتخاب» می‌توانید متن پیام را مشاهده کنید. با انتخاب این دکمه در دریافتی‌ها/ارسالی‌ها، علاوه بر مشاهده متن، فرستنده/گیرنده را نیز می‌توانید مشاهده کنید.

با دکمه «منو» نیز بسته به اینکه در کدام جعبه باشید، امکانات مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد:

 • گزینه‌ی «ارسال مجدد» برای فرستادن دوباره‌ی یک پیامک ارسالی.
 • جهت ارسال پیامک به شخصی دیگر، گزینه‌ی «ارسال به دیگری».
 • «حذف» برای پاک کردن پیام انتخاب شده از گوشی.
 • «حذف همه» برای پاک کردن تمامی پیام‌ها.
 • «برقراری تماس» جهت تماس گرفتن با فرستنده‌ی پیامک.
 • « پاسخ‌گویی»، برای پاسخ‌گویی به پیامک دریافتی.

تنظیمات
در این نسخه از برنامه، تنظیمات مربوط به موارد زیر در اختیار شما قرار دارند:

 • انتخاب قلم: با انتخاب این گزینه به شما اجازه می‌شود تا اندازه‌ی قلم بکار رفته در نوشته‌های نرم‌افزار را تنظیم کنید. 
 • انتخاب صفحه کلید: با توجه به این که استاندارد جایگیری حروف فارسی در گوشی‌های مختلف متفاوت می‌باشند، این گزینه در اختیار شما قرار داده شده است تا با استفاده از آن بتوانید نوع صفحه کلید مورد نظر خود را انتخاب نمائید.
 • وضعیت حافظه: با انتخاب این گزینه از وضعیت میزان حافظه در حال استفاده جعبه‌ها اطلاع پیدا خواهید کرد. در این نسخه از برنامه ظرفیت در نظر گرفته شده برای دریافتی‌ها، ۲۰ پیامک و بای ارسالی‌ها، پیش‌نویس‌ها و الگوها هر کدام ۱۰ پیامک می‌باشد. این تعداد برای پیامک‌های با اندازه نرمال بوده و اگر پیامک‌های طولانی‌تری داشته باشد، ظرفیت جعبه ممکن است کمتر از تعداد ذکر شده شود. به همین دلیل در قسمت وضعیت حافظه نیز به جای ذکر تعداد، به صورت درصدی به شما اعلام می‌شود که چه میزان از این ظرفیت اختصاص داده شده را مصرف کرده‌اید.

توجه: در صورتی که جعبه پیام‌های دریافتی شما پر باشد و پیامک جدیدی به شما برسد، به طور اتوماتیک قدیمی‌ترین پیامک پاک شده و پیامک جدید جایگزین آن خواهد شد.

راهنما و درباره

در قسمت «راهنما»، بصورت مختصر نحوه استفاده از برنامه توضیح داده شده است و «درباره» نیز حاوی اطلاعاتی در مورد برنامه می‌باشد.

نحوه نصب برنامه پیام رسان بر روی گوشی های مختلف

نحوه نصب برنامه بر روی گوشی‌های دارای جاوا

 • فایل‌های نرم‌افزار (با پسوندهای JAR و JAD) را دانلود کنید.
 • از داشتن کابل یا بلوتوث یا درگاه مادون قرمز به همراه نرم‌افزار مربوط به گوشی خود جهت انتقال فایل به گوشی، اطمینان حاصل کنید.
 • فایل JAR را از روی کامپیوتر شخصی خود به داخل گوشی منتقل کنید. در این قسمت شما به یک کابل یا بلوتوث یا درگاه مادون قرمز جهت انتقال فایل نیاز دارید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتقال فایل به گوشی خود، به دفترچه راهنمای گوشی مراجعه کنید. لازم به ذکر است که فایل JAD تنها در مورد برخی از انواع گوشی‌ها مانند تعدادی از مدل‌های Nokia و تعدادی از مدل های Motorola مورد نیاز است و در مورد بقیه گوشی‌ها فقط کافی است فایل JAR را به گوشی منتقل کنید.
 • پس از انتقال فایل به گوشی خود، آن را اجرا کنید تا مراحل نصب آغاز گردد.
   
  نحوه نصب برنامه بر روی Pocket PC
 • Pocket PC ها معمولا دارای نرم‌افزار MIDlet Manager هستند که برای اجرای برنامه‌های جاوا مورد نیاز است. ابتدا از وجود MIDlet Manager در قسمت Programs خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که این برنامه بر روی Pocket PC شما نصب نشده است، باید پیش از نصب برنامه جاوا آن را دانلود کنید. این برنامه را می توانید از اینترنت با نام JMM.cab به صورت رایگان دریافت نمایید.

               o جهت نصب برنامه MIDlet Manager آن را بر روی دستگاه خود منتقل  کرده و اجرا کنید.
                o حال Pocket PC خود را Reset کنید.

 • اکنون فایل JAR مربوط به برنامه جاوا را بر روی Pocket PC خود منتقل کرده و آن را اجرا کنید تا مراحل نصب آغاز شود. در صورتی که پس از طی این مراحل برنامه اجرا نشود، Pocket PC شما قابلیت اجرای برنامه جاوا را ندارد.
   
  نحوه نصب برنامه بر روی گوشی‌های سامسونگ
 • کد #4678255*9998#* را برروی گوشی خود وارد نمایید تا اجازه نصب برنامه بر روی تلفن همراه به شما داده شود.
              o تذکر: در صورتی که کد بالا در گوشی شما عمل نمی‍کند، می بایست کد فعال سازی امکان نصب برنامه جاوا را، از دفترچه راهنمای گوشی یا سایت شرکت دریافت نمایید.
 • فایل های با پسوند jar و jad را با استفاده ار کابل یا بلوتوث به گوشی خود منتقل نمایید.
 • بر تلفن همراه خود، روی فایل jad  رفته و دستور نصب را بزنید.

سوالات متدوال کاربران در مورد نرم افزار پیام رسان فارسی

سوال: فایلی که از سایت گرفته‌ام را روی گوشی کپی می‌کنم ولی با خطای نصب مواجه می‌شوم!
پاسخ: فایلی که از سایت می‌گیرید، یک فایل فشرده است (با پسوند zip) و باید اول آنرا باز نموده و از داخل آن برنامه‌ی موبایل (با پسوند jar) را بر روی گوشی کپی و نصب نمایید.

سوال: هنگامی که فایل فشرده را باز می‌کنم تعدادی پوشه و فایل بر روی کامپیوتر من می‌آید. آیا همه‌ی آنها را باید نصب کنم؟!!
پاسخ: خیر. شما بعد از باز کردن فایل فشرده‌ای که از سایت گرفته‌اید (با پسوند zip)، خود برنامه (با پسوند jar) را بدست می‌آورید. این فایل بدست آمده، بر روی برخی از کامپیوترها، از جمله کامپیوتر شما، به شکل فایل فشرده نشان داده می‌شود. شما به جای اینکه خود این فایل را به موبایل منتقل کنید،‌به اشتباه آن را از حالت فشرده خارج نموده و فایل‌ها و پوشه‌های برنامه را از آن استخراج نموده‌اید.

سوال: چرا پیامک‌های من در Inbox گوشی وجود ندارد و نمی‌توانم از برنامه‌ گوشی به پیامک‌ها دسترسی پیدا کنم؟
پاسخ: این برنامه به هیچ وجه، در بخش پیام‌های رسیده‌ گوشی نه پیامکی اضافه نموده و نه کم می‌کند. تمامی پیامک‌های ارسالی و دریافتی برنامه‌ پیام‌رسان، صرفا از داخل خود این برنامه قابل دسترسی و مشاهده هستند.

سوال: آیا برنامه امکان دسترسی به دفترچه تلفن گوشی را می‌دهد؟ اگر بله چرا من نمی‌توانم از آن استفاده کنم؟
پاسخ: از آنجایی که بخشی از گوشی‌ها امکان دسترسی به دفترچه تلفن را به برنامه‌ها نمی‌دهند، در این نسخه دفترچه تلفن حذف شده و در نسخه‌ی بعدی برنامه، که بزودی ارائه خواهد شد، اضافه شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

سوال: هنگام نصب و همچنین هنگام استفاده از برنامه، پیغام‌های اخطار از طرف گوشی ارائه می‌شود. این پیغام‌ها مانند آن است که ویروسی روی گوشی من آمده است. آیا برنامه ویروسی است؟
پاسخ: خیر. هنگامی که برنامه می‌خواهد بر روی گوشی نصب شود و یا پیامکی ارسال نماید، از کاربر مجوز دسترسی برنامه را درخواست می‌کند. در صورتی که این پیغام‌ها را مشاهده کردید، صرفا در مورد برنامه‌هایی که از سازنده‌ی آنها مطمئن هستید، اجازه بدهید وگرنه خیر. در مورد این برنامه تمامی اجازه‌ها را می‌توانید با خیال راحت به برنامه بدهید.

سوال: ارسال غیر فشرده با ارسال فشرده چه تفاوتی دارد؟
پاسخ: ارسال غیر فشرده مخصوص گیرنده‌هایی است که برنامه‌ی پیام‌رسان را بر روی گوشی ندارند. توجه کنید که پیام‌های غیر فشرده دقیقا همسان با ارسال پیامک معمولی بوده و از نظر هزینه و محدودیت تعداد نشانه‌های قابل ارسال دقیقا برابر پیامک معمولی می‌باشد.

سوال: آیا امکان اضافه کردن شکلک‌ها در پیامک‌های برنامه وجود ندارد؟
پاسخ: در نسخه‌ی فعلی این امکان آماده نشده و در نسخه‌ی بعدی، که بزودی ارائه خواهد شد، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

سوال: آیا برنامه فقط روی همین گوشی‌هایی که در سایت لیستشان آمده کار می‌کند؟
پاسخ: خیر. لیستی که درسایت آمده است، دستگاه‌هایی است که برنامه بر روی آنها تست شده و انتظار می‌رود برنامه‌ پیام‌رسان بر روی گوشی‌های مشابه نیز اجرا شود. در صورت دسترسی به گوشی‌هایی که در این لیست وجود ندارند، برنامه بر روی آنها تست شده و این لیست به صورت دوره‌ای بروز رسانی می‌شود.

سوال: گوشی من فقط برنامه‌های سیمبین را می‌پذیرد، آیا نسخه سیمبین برنامه ارائه نخواهد شد؟
پاسخ: تمامی گوشی‌های سیمبین‌دار قابلیت اجرای برنامه‌های جاوا را نیز دارند. برای اطلاع از چگونگی نصب و اجرای برنامه‌های جاوا بر روی این گوشی‌ها، به دفترچه راهنمای آنها یا بخش خدمات پس از فروششان مراجعه نمائید. علیرغم این در آینده‌ای نزدیک نسخه سیمبین برنامه نیز ارائه خواهد شد.

سوال: در گوشی‌های A1200، P1، و برخی گوشی‌های لمسی، صفحه کلید لمسی وجود نداشته و یا درست کار نمی‌کند. چه کار باید بکنیم؟
پاسخ: متاسفانه در این برنامه فعلا این امکان وجود ندارد و نسخه‌های آتی و همچنین نسخه‌ی سیمبین برنامه که در آینده‌ نزدیک ارائه می‌شود، می‌توانند مشکل کاربران را مرتفع سازند.

سوال: گوشی من نوکیاست و هنگام نصب با خطا مواجه می‌شوم، چکار کنم؟
در صورتی که با انتقال فایل jar برنامه به گوشی و اجرای آن با خطا مواجه شدید، از برنامه Nokia PC Suite که در CD گوشی‌تان ارائه شده است، برای نصب برنامه استفاده کنید.

سوال: گوشی من دکمه C ندارد، برای پاک کردن متن یا شماره چکار باید بکنم؟
پاسخ: نسخه‌ای از برنامه مخصوص این نوع از گوشی‌ها ارائه شده است، این نسخه را نصب نمائید.

 

/ 2 نظر / 25 بازدید
سوته دلان

سلام ممنون که به ما سر زدید . وبلاگ زیبایی داری[دست] مطالبت هم عالیه .[لبخند]

الهام

سلام.ممنون که شر زدی اما من از مطلب قبلیت خوشم اومد. موفق باشی.